Trasee tematice prin Iași

În perioada interbelică, în Iași, ponderea minorităților la ceea ce însemna componenta socială, economică și culturală era foarte mare (de exemplu, jumătate din cei aprox. 100.000 de cetățeni ai Iașului erau evrei, spre deosebire de astăzi când, numărul ieșenilor care aparțin altor etnii este destul de mic (conform recesământului populaţiei din 2011, în Iași convieţuiesc în prezent 1.376 romi, 215 evrei, 197 rusi-lipoveni, 178 greci, 101 maghiari, 80 germani, 61 italieni, 55 turci, 51 ucrainieni, 12 armeni).

Identitatea acestui oraș nu poate fi concepută fără contribuția semnificativă pe care au avut-o minoritățile până la mijlocul secolului al XX-lea, când mersul istoriei a schimbat considerabil componenta etnică.

De aceea, propunem nu mai puțin de 10 trasee tematice prin istoria multiculturală a Iașului: evreiesc, armenesc, franțuzesc, italian, polonez, țigănesc, austriac, lipovenesc/rusesc, grec și german.

Programul tururilor ghidate cu plecare din Piața Unirii (cu excepția cazurilor în care sunt semnalizate alte puncte de start), oferite gratuit în cadrul proiectului, este următorul:

Vineri, 26 octombrie, ora 14Traseu franțuzesc, cu Cosmin CEUCĂ.

Sâmbătă, 27 octombrie, ora 14Traseu evreiesc, cu Cosmin CEUCĂ.

Duminică, 28 octombrie, ora 10Traseu multicultural „Ulița Mare”, cu Mihai BULAI.

Duminică, 28 octombrie, ora 15Traseu franțuzesc, cu Cosmin CEUCĂ.

Luni, 29 octombrie, ora 10Traseu multicultural Lăpușneanu - Copou, cu Mihai BULAI.

Marți, 30 octombrie, ora 10: Unirii-Palat, cu Iulian ARUXANDEI. 

Miercuri, 31 octombrie, ora 10: Unirii-Copou, cu Evelina FRUNZETE.

Joi, 1 noiembrie, ora 10: Unirii-Copou, cu Evelina FRUNZETE.

Sâmbătă, 3 noiembrie, ora 10: Unirii-Palat, cu Diana ASANDEI și Alexandra ANDRIEȘ 

Duminică 4, noiembrie, ora 10: Traseu Evreiesc, cu Mădălina URSU

Duminică, 4 noiembrie, ora 15: (plecare de la Institutul Francez) Traseu franțuzesc (în limba franceză) Institulul Francez - Palat, cu Mihai BULAI.

Luni 5, noiembrie, ora 10: Unirii-Palat, cu Teodora SANDU.

Miercuri, 7 noiembrie, ora 10: Unirii-Palat, cu Amelia TICUȘAN și Anca URIC.

Joi, 8 noiembrie, ora 10Unirii-Palat, cu Teodora SANDU (în engleză).

Vineri, 9 noiembrie, ora 15, intrare Palat: Palat-Unirii, cu Teodora SANDU (în engleză).

Sâmbătă, 10 noiembrie, ora 10: Unirii-Golia (Cuza Vodă), cu Mihai BULAI.

Duminică, 11 noiembrie, ora 10: Unirii - Palat, cu Amelia TICUȘAN.

Luni, 12 noiembrie, ora 18, intrare Palat: Palat - Unirii, cu Mihai BULAI.

Marți, 13 noiembrie, ora 10: Unirii - Palat, cu Andreea CHITIC.

Miercuri, 14 noiembrie, ora 10: Traseul francez, cu Mădălina URSU.

Joi, 15 noiembrie, ora 10: Unirii - Copou, cu Teodora SANDU.

Vineri, 16 noiembrie, ora 10: Unirii - Palat, cu Iulian ARUXANDEI.

Duminică, 18 noiembrie, ora 10: Unirii - Palat, cu Noemi BOMHER.